Bayanlara Özel Salonumuz

KARATE SALONU

Подробнее на сайте: https://newsplain.ruhttps://newsfire.ru
https://principalnews.ru
https://bundlenews.ru https://foremostnews.ruhttps://newsdeliver.ruhttps://stacknews.ru https://hundrednews.ruhttps://unonews.ruhttps://newsentire.ruhttps://mirrornews.ru https://newsdone.ruhttps://allnightnews.ru
https://newscatch.ru https://dashnews.ru

Karate, Japon silahsız savaş sanatı Karate-Do, için yaygın kullanılan kısaltılmış terim olup Japonca karate do yol, sanat kelimelerinden oluşmakta ve silahsız elin yolu/sanatı anlamına gelmektedir. Zen Budizmi ve Japon kültürü ile yoğrulan Karate, kişinin kendini; bedensel ve zihinsel olarak eğitmesi ilkesi üzerine kurulu, eğitim sistemi sayesinde insanı şiddetten uzaklaştıran, barışçıl duygular beslemesini sağlayan bir disiplindir.

Karate Türkiye'ye 1962 yılında Güreş antrenörü Halil Yüceses'in Japonya'dan dönüşü sonucu Judo ile birlikte girmiş, bazı Karate tekniklerinin çeşitli Judo hocalarınca öğretilmeye başlanması ve Türk Silahlı Kuvvetleri yakın dövüş eğitiminde yer bulması üzerine tanınmıştır. 1969 yılında Judo Federasyonu teknik direktörü Michel Novowitch antrenör kurslarında Judo'nun yanı sıra Karate eğitimi de vermiştir. Hakkı Koşar'ın öncülüğünü yaptığı Türkiye Amatör Karate Organizasyonu ile 1970'lerde Judo'dan bağımsızlaşma sürecine giren Karate 1980'de Türkiye Judo Federasyonu'nun Türkiye Judo ve Karate Federasyonu olarak yeniden örgütlenmesiyle federasyonlaşmış, 1990'da ise Türkiye Karate Federasyonu kurulmuştur.

Türkiye'de Karate'nin ilk yıllarından itibaren JKA ile birlikte Shotokan ekolü (Funakoshi temelli Nakayama stili) genelinde yayılmıştır. Daha sonraki yıllarda farklı stiller de çalışılır olmuştur. Türkiye Karate Federasyonu Dünya Karate Federasyonu'na (WKF) bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Türkiye'de Karate-Do, aynı zamanda Üniversitelerde de yaygın olarak çalışılan ve müsabakaları Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen bir spor dalıdır.    

Hangi sıklıkla spor yapıyorsunuz?

Hergün - 27.5%
Gün Aşırı - 22.7%
Haftada Bir - 9.6%
Ayda Bir - 11.4%
Spor Yapmıyorum - 27.5%

Toplam oy: 229
Bu anket için oy kullanımı sona erdi

Ziyaretçiler

Bugün94
Dün172
Bu Hafta404
Bu Ay3522
Toplam166433

Bizi Takip Edin